راههای برون رفت از بحران سوریه

اذهب الى الأسفل

راههای برون رفت از بحران سوریه Empty راههای برون رفت از بحران سوریه

پست من طرف ریحانه في الإثنين نوفمبر 23, 2015 7:34 pm

نشانه های امیدوارکننده ای درباره صلح سوریه
۱۳۹۴\۰۹\۰۲ - ۱۰:۳۸ AM


وزیر امور خارجه کشورمان در مقاله ای راههای برون رفت از بحران سوریه را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما ، پایگاه اینترنتی روزنامه السفیر چاپ لبنان در شماره امروز خود نوشت: تهران تاکید کرد سیاست هایش در قبال بحران سوریه از آغاز این بحران بر سه اصل استوار بود که مهمترین آن، احترام به اراده ملت این کشور، دخالت نکردن در امور آنان ومردود بودن بهره برداری از تروریسم به عنوان ابزاری برای رسیدن به اهداف سیاسی بود.


به نوشته روزنامه السفیر، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در مقاله ای که برای این روزنامه تحت عنوان «راههای برون رفت از بحران سوریه» نوشته، چندین اقدام را برای حل مسالمت آمیز و مناسب پیشنهاد کرد.


متن مقاله به این شرح است:


بحران سوریه در پی تحولات اخیر و پس از دو نشست وین یک و دو، وارد روند جدیدی شد و برای نخستین بار بارقه های امید و لو به صورت ضعیف به منظور پایان دادن به یکی از بزرگترین فجایع انسانی دوره معاصر، آشکار شد.


با ظهور این روند جدید، به نظر می رسد باید به چند نکته به عنوان چارچوبی که جمهوری اسلامی ایران از دریچه آن به بحران سوریه و راههای برون رفت از آن می نگرد، توجه شود:

1- سیاست جمهوری اسلامی ایران در زمینه بحران سوریه از زمان آغاز آن بر سه محور استوار بوده است:


نخست: احترام به مطالبات و اراده ملت ها در تعیین سرنوشت شان و مدیریت و اصلاح امور توسط خودشان.


دوم: غیر قابل پذیرش بودن دخالت خارجی برای تحمیل تمایلات بازیگران خارجی بر دولت و ملتی مستقل.


سوم: مردود بودن بهره برداری واستفاده از تروریسم به عنوان ابزاری برای رسیدن به اهداف سیاسی در درگیریهای داخلی کشورها.


2- بر اساس این اصول سه گانه، ایران همیشه معتقد بود که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و تنها راه برون رفت از این وضع کنونی، راه حل سیاسی توافقی مبتنی بر گفتگوی سوری - سوری میان دولت و مخالفان مخالف با تروریسم است.. در این زمینه باید به توهم بازیگران مبنی بر موفقیت راه حل نظامی با عقد قراردادهای بزرگ نظامی پایان داد و این بازیگران باید به این درک برسند اگر درصد کمی از هزینه های هنگفت خرید سلاح از شرکت های غربی، برای توسعه اقتصادی کشورها و جوامع اسلامی صرف می شد، به یقین یکی از ریشه های اصلی تروریسم و خشونت از بین می رفت.


3- طولانی شدن بحران سوریه واوضاع درد آوری که این کشور اکنون در آن به سر می برد، علاوه بر شرایط نامساعد داخلی، از نتایج دخالت های گسترده خارجی و سیاست هایی است که اساس آن خشونت، افراط گرایی و تروریسم به عنوان ابزارهایی برای تسویه حساب با دولت و ملت سوریه است.


و متاسفانه برخی از کشورها همچنان معتقدند که داعش، جبهه النصره و گروههای تکفیری تروریستی دیگر یا اشکال مختلف وجدید آن، خطری فراگیر محسوب نمی شوند بلکه آنان را عاملی می دانند که اهداف و مطالبات منطقه ای شان را به جلو سوق می دهد. مرتبط کردن مقابله جدی و فراگیر با تروریسم تکفیری به تعیین سرنوشت سیاسی سوریه، نشانه و مصداق این راهبرد خطرناک است که در سطح منطقه ای و بین المللی بکار گرفته می شود.


در حالی که گروههای تکفیری چندین وچند بار از عملی کردن مقاصد شوم خود پرده برداشتند و نشان دادند حتی به هم پیمانان سابق و کنونی شان رحم نمی کنند، اما حامیان این گروه تاکنون متاسفانه به این واقعیت پی نبرده اند و بیدار نشده اند.


4- کشورهایی که فاقد ساده ترین ساختار و اصول دمکراسی مانند قانون اساسی و انتخابات آزاد هستند، به بهانه حمایت از مطالبات ملت سوریه در زمینه دستیابی به دمکراسی، به تحمیل شروط غیر عملی و غیر قابل پذیرش برای این ملت مبادرت می کنند وعملا مانع دستیابی به راه حل های سیاسی و ادامه جنگ در طول چهار سال گذشته شدند و موجبات گسترش خشونت و تروریسم در منطقه و جهان را به امید دستیابی به پیروزی سریع نظامی فراهم آوردند ودر نتیجه زمینه تشدید بحران سوریه و تداوم آن را مهیا کردند.


5- ترسیم فرایندی برای پایان دادن به بحران سوریه، مستلزم توجه به ریشه های بروز و تداوم این بحران است بر این اساس، معتقدیم حل بحران سوریه به هر شیوه ای باید بر اصول زیر استوار باشد:


نخست: حل بحران سوریه فقط با اراده و نظر مردم این کشور محقق می شود و هیچ یک از بازیگران خارجی حق ندارند سخنگوی این ملت باشند. چرا که مردم سوریه، مردمی آزاد و مستقل هستند و نیاز به وصی و قیم ندارند و دوران قیمومیت بر ملت ها به پایان رسیده است.


دوم: نخستین گام برای حل بحران (سوریه)، مستلزم آتش بس فوری و پایان دادن به خونریزیها و هماهنگی کامل بین المللی برای مقابله با تروریسم و افراط گرایی است و این امر، زمینه را برای گام های موازی بعدی هموار خواهد کرد.


سوم: بازیگران خارجی بجای تلاش برای دخالت و دیکته کردن مطالبات خود، ضمن مقابله غیر مشروط با گروههای تکفیری تروریستی معروف، دست کمک و یاری خود را به سوی دولت و مخالفان دراز کنند تا بتوانند روند گفتگوی سوری- سوری را


آغاز کنند و گامهای اولیه را برای توافق سیاسی با هدف تحقق آشتی ملی و حرکت به سمت برون رفت از بحران کنونی از طریق مراجعه به افکار عمومی سوریه بردارند.


چهارم: همه بازیگران مشارکت کننده در روند پایان دادن به این بحران، باید به سیاست های بی فایده و غیر موثر مبتنی بر بهره برداری از تروریسم و تقسیم آن به (تروریسم) خوب و بد پایان دهند و باید تروریسم را در همه اشکال آن، منفور و محکوم بدانند . همچنین بازیگرانی که مبالغی هنگفت هزینه و از گروههای تروریستی حمایت کرده اند و با اقدامات و سیاست های خود، باعث شدند که منطقه وجهان


به سمت بی ثبات و ناامن سوق داده شود، باید از سیاست های خود در این زمینه دست بردارند. اولویت در این زمینه، امتناع از خرید نفت داعش، جلوگیری از حواله ها ونقل و انتقال های مالی این تشکیلات تروریستی و ممانعت از ورود تروریست های خارجی به منطقه است.


6- مقابله یکپارچه ومنسجم علیه تروریسم به موازات پیشرفت در روند گفتگو و توافق سیاسی سوری - سوری، می تواند زمینه را برای برون رفت از وضع دشوار کنونی و آغاز توقف این تراژدی بزرگ فراهم کند.


7- مقابله موثر و بلند مدت با تروریسم که در کنار آن طبعا اقدامات نظامی و امنیتی لازم اجتناب ناپذیر است، نیازمند راه حل های گسترده و عمیق اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است که اگر بدان توجه نشود، راه حل های نظامی و حتی سیاسی، موقت و غیر دائمی است.


8- در این زمینه، باید سیاست اسلام هراسی و اهانت کردن به مقدسات اسلامی در غرب متوقف شود؛ مساله ای که باعث به حاشیه راندن جوامع اسلامی شده است. در عین حال باید از تبلیغ پایه های فرهنگی اندیشه تکفیری که برای ترویج آن در جای جای جهان، پول های هنگفتی به اسم دین اسلامی صرف می شود، ممانعت به عمل آید.

9- در کوتاه مدت و تا زمان دستیابی به راه حل سیاسی،برطرف کردن نیازهای فوری پناهندگان خارج از سوریه و آورگان داخلی ضرروتی اجتناب ناپذیر است.


وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران


برچسب ها:
ظریف ،

وزیرخارجه ،

سوریه ،

_________________
راههای برون رفت از بحران سوریه Rksme0c8gmpletjids8
ریحانه
ریحانه
گستره جهانی اردیسم Orodism

تعداد پستها : 852
امتیاز : 130440
اعتبار : 120
تاريخ التسجيل : 2011-08-28
العمر : 27

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد