دوستداران فلسفه اُرُدیسم Lovers of Orodism philosophy
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.
التبادل الاعلاني

http://i.yapx.ru/KWnnJ.jpg

Subscribe to by Email
المواضيع الأخيرة
» بازتاب فلسفه اُرُدیسم در کشور الجزایر The philosophy of Orodism in Algeria
سایت بانک کشاورزی - سخن روز Emptyالسبت يوليو 24, 2021 2:59 am من طرف ریحانه

» بازتاب فلسفه اُرُدیسم در کشور کانادا The philosophy of Orodism in Canada
سایت بانک کشاورزی - سخن روز Emptyالسبت يوليو 24, 2021 2:58 am من طرف ریحانه

» بازتاب فلسفه اُرُدیسم در کشور پرو The philosophy of Orodism in Peru
سایت بانک کشاورزی - سخن روز Emptyالسبت يوليو 24, 2021 2:57 am من طرف ریحانه

» بازتاب فلسفه اُرُدیسم در کشور نیکاراگوئه The philosophy of Orodism in Nicaragua
سایت بانک کشاورزی - سخن روز Emptyالسبت يوليو 24, 2021 2:56 am من طرف ریحانه

» بازتاب فلسفه اُرُدیسم در کشور آرژانتین The philosophy of Orodism in Argentina
سایت بانک کشاورزی - سخن روز Emptyالسبت يوليو 24, 2021 2:55 am من طرف ریحانه

» بازتاب فلسفه اُرُدیسم در کشور بوسنی و هرزگوین The philosophy of Orodism in Bosnia and Herzegovina
سایت بانک کشاورزی - سخن روز Emptyالسبت يوليو 24, 2021 2:39 am من طرف ریحانه

» بازتاب فلسفه اُرُدیسم در کشور قرقیزستان The philosophy of Orodism in Kyrgyzstan
سایت بانک کشاورزی - سخن روز Emptyالسبت يوليو 24, 2021 2:35 am من طرف ریحانه

» بازتاب فلسفه اُرُدیسم در کشور ارمنستان The philosophy of Orodism in Armenia
سایت بانک کشاورزی - سخن روز Emptyالسبت يوليو 24, 2021 2:33 am من طرف ریحانه

» بازتاب فلسفه اُرُدیسم در کشور گویان The philosophy of Orodism in Guyana
سایت بانک کشاورزی - سخن روز Emptyالسبت يوليو 24, 2021 2:32 am من طرف ریحانه

تدفق ال RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 

جستجو

نتائج البحث

Rechercher بحث متقدم

أفضل 10 أعضاء في هذا المنتدى
ریحانه - 1134
سایت بانک کشاورزی - سخن روز Vote_rcapسایت بانک کشاورزی - سخن روز Voting_barسایت بانک کشاورزی - سخن روز Vote_lcap 
baran - 977
سایت بانک کشاورزی - سخن روز Vote_rcapسایت بانک کشاورزی - سخن روز Voting_barسایت بانک کشاورزی - سخن روز Vote_lcap 
نگین - 562
لیلا - 421
Parmida - 303
نوشین آریا - 197
aryan - 160
روزبه شریفی - 106
kami - 52
سهیلا بخشی - 16

سایت بانک کشاورزی - سخن روز

3 مشترك

سایت بانک کشاورزی - سخن روز Empty سایت بانک کشاورزی - سخن روز

پست من طرف روزبه شریفی السبت سبتمبر 03, 2011 1:26 pm

توانگر کسی است که به آنچه خداوند توانا نصیبش کرده خرسند باشد. زیرا پراکنده خاطرتر از آزمند کسی نیست.

آنکه به خداوند پاک و مهربان بیش از دگران امید و بیم بسته است ، بیش از همه در خور ستایش است. بوزرجمهر

کوشیدن به کار ناشدنی خلاف خرد است که در آهن به آب رخنه نتوان کرد. بوزرجمهر

اگر براي انجام كاري بزرگ، زمان نداري؛ بهتر است بي درنگ آن را به ديگران بسپاري

هرکس گوش نصیحت داشته باشد و دل به آموختن بسپارد، بسا سخنان سودمند که از دانایان بشنود. بزرگمهر

هر كه نيك نهاد و پاك منش و كوشا باشد ، به آنچه سزاوار است مي رسد . بزرگمهر

روشندل و نكته‌دان كسي است كه سخنان كوتاه و پرمعني بگويد. بزرگمهر

از اشتباهات خود و ديگران عبرت بگير .بزرگمهر

تجربه بالاتر از علم است. ابوعلي سينا

انسان بايد در دنيا مانند مهماني باشد كه او را به ضيافت دعوت كرده اند آن چه را پيش روي او آورند بخورد و انچه ندهند مطالبه نكند.بقراط

لذتي كه از علم حاصل مي شود بي آلايش است. افلاطون

استعداد در فضاي آرام رشد مي‌كند و شخصيت در جريان كامل زندگي

توانگري به هنر است نه به مال و بزرگي . سعدي

آدمی باید از گناه بپرهیزد ، هر چه را به خویش نمی پسندد به دوست و دشمن خود روا ندارد . بزرگمهر

بزرگمهراگر همه می توانستند از استعدادهای خود درست بهره بگیرند، دنیا همان بهشت موعود می شد که همه می خواهند " . زکریای رازی

اگر سخن چون نقره است، خاموشی چون زر پربهاست. لقمان

چون دل راست اندیش وزبان راستگو باشد درکاستی و نادرستی بسته می شود. بزرگمهر

امید ، آهستگی و ملایمت زندگی را روشن وشیرین می کند ، خشم و تیزی مایه رنج و بلاست . بزرگمهر

تن به تن آسانی و کاهلی نباید سپرد، کاری باش و از این راه شادی و آسایش فراهم کن . بزرگمهر

آنچه دلخواه همه است جز تن درستی نیست ، که اگر کسی روزی از آن محروم شد آرزویی جز بدست آوردنش ندارد.بزرگمهر

مال از بهر آسايش عمر است نه عمر از بهر گرد آوردن مال .سعدي

اگر پرسيدند كيستي بايد هنرهاي خود را بشمري. بزرگمهر

دل در آرزوی آنچه دسترسی بدان متصور نیست نباید بست ، از آنکه مایه رنج تن و بلای جان است. بزرگمهر

دوستی برای خود برگزین که به گاه سختی و درماندگی ،مددکارت باشد. بزرگمهر

کسی که به آبادانی می‌کوشد جهان از او به نیکی یاد می‌کند. فردوسی

نشان دوست نيكوآن است كه خطاي تو بپوشدوتو را پند دهد ورازت را آشكار نكند. پور سينا

بزرگترين دانش‌ها خداپرستي است. بزرگمهر

عده ای بزرگ زاده میشوند،عده ای بزرگی را بدست می آورندوعده ای بزرگی را بدون آنکه بخواهند با خود دارند. شکسپیر

توانگر کسی است که به آنچه خداوند توانا نصیبش کرده خرسند باشد.زیرا بد بخت تراز آزمند کسی نیست. بزرگمهر

پوزش خواستن از پس اشتباه ، زیباست حتی اگر از یک کودک باشد . ارد بزرگ

خردمند آن نیست که چون در کاری می‌افتد بکوشد تا از آن کاربیرون آید، خردمند آنست که بکوشد در کاری نیفتد. نصیحه الملوک

در طول زندگيم هيچگاه ازکساني که بانظر من موافق بودند چيزي نياموختم . مالرو

آنکه پریدن نمیداند نباید بر پرتگاه آشیانه بسازد . نیچه

آزادی حقیقی آن نیست که هرچه میل داریم انجام بدهیم ، بلکه آن است که آنچه را که حق داریم بکنیم . ویکتور کوزن

آنكسي كه از رنج زندگي بترسد ، از ترس در رنج خواهد بود .ضرب المثل چيني

قشنگترين چيزهای دنيا نه قابل ديدن و نه حتی قابل لمس کردن هستند. بلکه بايد آنها را با قلب خود حس کنيد . هلن کلر

سعادتمند كسي است كه به مشكلات و مصائب زندگي لبخند بزند. شكسپير
سعادتمند كسي است كه به مشكلات و مصائب زندگي لبخند بزند. شكسپير
حکمت درختی است که ریشه آن در قلب و میوه آن در زبان است. بطلمیوس

از لقمان پرسیدند: بدترین جهل چیست؟ گفت: ندانی که ندانی. لقمان
در قلب خود بنويسيد هر روز بهترين روز سال است . امرسون

براي كسي كه پيوسته و آهسته راه ميرود ، هيچ راهي دور نيست . لابروير
به همه عشق بورز، به تعداد كمي اعتماد كن، و به هيچكس بدي نكن. شكسپير

پیش از آنکه با کسی پیمانی ببندید ، دمی درباره توانایی خود در اجرای آن بیندیشید و سپس پاسخ گویید . اُرد بزرگ

مصمم به نيك بختي باش، نيك بخت مي‌شوي.

شاخ پربار سر بر زمين مي نهد و عظمت آن هم چنان در فروتني او جلوه گر است. گاندي

زينت انسان در سه چيز است ؛ علم، محبت، آزادي. افلاطون
چون دانستی که خدا از خاکت آفریده گردنکشی و خود رایی مکن . بزرگمهر

الماس را جز در قعر زمین نمی توان یافت و حقایق را جز در اعماق فکر نمی توان کشف کرد " . ویکتور هوگو

همت آن است كه هيچ حادثه و عارضه اي، مانع آن نگردد. ابن عطا

یکی از بزرگترین خوشبختی ها ، خدمت بیشتر به مردم است . اُرد بزرگ

فكركردن درباره موفقيت،ذهن را به سوي نقشه هاي موفقيت آميزرهنمون مي كند . دكتر شوارتز

خرد مانند چشم هستی و جان آدمی است و اگر آن نباشد چگونه جهان را به درستی خواهی گذراند. فردوسي

بزرگ انديش باش تا به نتايج بزرگ برسي.گوستاولوبون

در دنيا جاي كافي براي همه هست پس بجاي اينكه جاي كسي را بگيري سعي كن جاي خودت را پيدا كني.چارلي چاپلين

برنامه ریزی، آوردن زمان آینده به حال است تا بتوانید اکنون برای آن کاری انجام دهیم. آلن لاکیس آرشيو

پشت هیچ در بسته ای ننشینیدد تا روزی باز شود . راه کار دیگری جستجو کنید و اگر نیافتید همان در را بشکنید . اُرد بزرگ

ارزش هر کس به قدر خرد اوست . بزرگمهر

باید دنبال شادی ها گشت ولی غمها خودشان ما را پیدا می کنند . فردریش

باور ما درباره خودمان مهم ترین عامل تعیین کننده میزان موفقیت وخوشبختی درزندگی است . وین دایر

دنيا با اميد بر پا است آدمي با اميد زنده است . دهخدا

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید . پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند. گراهام بل

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید . پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند. گراهام بل

چراغ مایه دفع تاریکی است ، بدی جوهر تاریکی در زندگی آدمی است ، که از آن دوری باید جست .فردوسی خردمند

نيك زيستن امروز، ديروز را به خوابى شيرين و فردا را به روياى اميد بدل مى سازد . سانسكريت

انسان خردمند، تار و پودهای اصلی زندگی را می یابد.اُرد بزرگ

برای پرش های بلند، گاهی نیاز است چند گامی پس رویم . ارد بزرگ
خوشبختی پروانه است. اگر او را دنبال کنید از شما می گریزد ولی اگر آرام بنشینید، روی سر شما خواهد نشست. " هیوم

اندیشه کردن به این که چه بگویم، بهتر است از پشیمانی از این که چرا گفتم. سعدی
زمان را بر كارهاي خود تقسيم كنيد تا كاري بر زمين نماند . بطليموس

خوشبختي شكل ظاهري ايمان است ،تاايمان و اميد وسخت كوشي نباشد،هيچ كاري را نمي توان انجام داد. هلن كلر

اگرهمه می توانستندازاستعدادهای خوددرست بهره بگیرند،دنیا همان بهشت موعودمی شدکه همه می خواهند.زکریای رازی

توانگر کسی است که به آنچه خداوند توانا نصیبش کرده خرسند باشد . زیرا شوریده بخت تر و پراکنده خاطرتر از آزمند کسی نیست . بزرگمهر

آنكه مي‌خواهد روزي پريدن آموزد، نخست مي‌بايد ايستادن، راه رفتن، دويدن و بالارفتن آموزد. پرواز را با پرواز آغاز نمي‌كنند. نيچه

پيروزي آن نيست كه هرگز زمين نخوري، آن است كه بعداز هر زمين خوردني برخيزي. گاندي

مهم این نیست که در کجای این جهان ایستاده ایم، مهم این است که در چه مسیری گام بر می داریم. هولمز

اگر مي خواهي خوشبخت باشي براي خوشبختي ديگران بكوش زيرا شادي كه ما به ديگران مي دهيم به دل ما بر مي گردد. بتهوون

بهترين آمادگي براي فردا، انجام دادن كارهاي امروز به نحو احسن است. ويليام اسلر

نبوع، حاصل يك درصد الهام و نود و نه درصد تلاش است. اديسون

ما چقدر دير متوجه مي شويم كه زندگي وحيات يعني همان دقايق و ساعاتي كه با كمال شتابزدگي و بي رحمي انتظارگذشتن آنراداشته ايم. ديل كارنگي

انسان خوشبخت آن كسي است كه حوادث را با تبسم و اندكي دقت،بعلت وقوع آن قبول نمايد. مترلينگ

ايمان راسخ، ذهن را به سمت يافتن راه‌ها و ابزار سوق مي‌دهد. دكتر شوارتز
هرگز نگذار آگاهي از عيب هايت تو را بترساند. پائولو كوئيلو
آنان كه پيروز مي شوند همان هايي هستند كه از مشورت دوستان بهره مي برند. شكسپير

آنچه را می‌شنوم، فراموش می‌کنم. آنچه را می‌بينم، به خاطر می‌سپارم. آنچه را انجام می‌دهم، درک می‌کنم. کنفوسيوس
انصاف نصف ايمان است .امثال الحكم دهخدا

ماخذ : http://www.agri-bank.com/ELibrary/ELibraryF/Item.asp?ParentID=84&ItemID=805
روزبه شریفی
روزبه شریفی
گستره جهانی اردیسم Orodism

تعداد پستها : 106
اعتبار : 18
آدرس پستي : شیراز

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

سایت بانک کشاورزی - سخن روز Empty رد: سایت بانک کشاورزی - سخن روز

پست من طرف baran السبت نوفمبر 19, 2011 1:38 pm

سایت بانک کشاورزی - سخن روز 1737
حکیم ارد بزرگ از زبان دیگران :

احمد شاه مسعود می گوید :
سایت بانک کشاورزی - سخن روز 1742
من و ارد [حکیم ارد بزرگ ایرانی] زاده یک سرزمین بزرگ هستیم .

بی نظیر بوتو می گوید :
سایت بانک کشاورزی - سخن روز 1744
ما با کشورهای منطقه و بخصوص ایران ، اساطیر ، فرهنگ و تاریخی مشترک داریم من هم همانند بزرگانی نظیر "اقبال لاهوری" و "ارد بزرگ" تمایل دارم کشورهای ما بر اساس فرهنگ و ریشه های مشترک هر روز بیشتر از پیش به هم نزدیک شوند .

دکتر شبرنگ عطایی (پژوهشگر و محقق افغانستان) می گوید :
سایت بانک کشاورزی - سخن روز 1745
ارد بزرگ اسطوره عصر درعرصه وحدت دوباره فرهنگ والای پارسی درمنطقه است . پارسی زبانان امروز بیشتر از هر وقت بوجود شخصیت هایی چون ارد در ایران و شکوه شهید گشته احمد شاه مسعود در افغانستان که دوست و همفکر ارد بزرگ بود ضرورت دارند .دولت ها و مردم فرهنگ دوست ارین باید نظریه های این دو شخصیت تاربخ عصر حاضر را در عمل پیاده کنند.

فرزانه شیدا (ادیب و سراینده ایرانی مقیم کشور نروژ و نویسنده کتاب یازده جلدی بُعد سوم آرمان نامه حکیم ارد بزرگ ) می گوید :
سایت بانک کشاورزی - سخن روز 1747
چیزی که انسان نیازمند آن در طول راه سفر عمر خویش است و در درون « خویش» خود همواره در این باور زندگی میکند که امید و آرزو را می توان رنگی از حقیقت داد و بر اساس خواسته های زندگی خود گام برمی دارد و در راه سرنوشت انسان می بایست فانوس وچراغی از سخنان *ارد بزرگ ,این عالم بزرگ اندیشه را در سیاهی های دنیای ناشناخته ای که به شناخت آن نیازمندیم به همراه داشته باشد وحتی کلمه به کلمه ی آنرا به خاطر و دل بسپارد و هر کجا در جائی و منطقه ای از زندگی دچار سستی و نا امیدی شد به مرور دوباره ی افکار و ایده های حکیم ارد بزرگ بنشیند چرا که تمامی این جملات طلائی و این پندهای زّرین به «معرفت انسانی »در میدان خرد یک به یک , جنبه علمی و کاربردی ثابت شده ای را در علوم پایه زندگی داراست و بر این اساس می توان «*حکیم ارد بزرگ را اسطوره راه و اندیشه » نامید.

شکوهه عمرانی (فعال اجتماعی کشور سوییس ، شاعر و مترجم کتاب آرمان نامه ارد بزرگ به زبان فرانسوی) می گوید :
سایت بانک کشاورزی - سخن روز 1741
اندیشه ها و افکار ارد بزرگ بسیار متعالی است و امیدوارم روزی خواسته های وی در مورد همگرایی ، اتحاد و حقوق تاریخی به مرحله ی اجرا در آید و آنروز روز سربلندی و غرور هر فرد ایرانی و وطن دوست خواهد بود و بازگشت ایران به عظمت و شکوه دیرین و بازیابی جایگاه واقعی خویش در دنیا . بسیار خوشوقتم که موفق به ترجمه ی بخشی از سخنان ارد بزرگ گردیدم .

الیان ایژن هیر (رئیس انجمن هنری ارت کلوب و رئیس انجمن دفاع از منافع منطقه ی شامپل در ژنو) می گوید :

سایت بانک کشاورزی - سخن روز 1743
در بین سخنان ارد بزرگ ، هنگامیکه از صلح و هارمونی برای همگان صحبت می کند بیشتر بر دلم نشسته است .

نیما اسماعیل پور (شاعر ، پژوهشگر و مولف کتاب رهایی بی نقص) می نویسد :
سایت بانک کشاورزی - سخن روز 1739
بزرگمردی که کلامش از خردی ناب و خالص سرچشمه می گیرد و ھمیشه سعی دارد از زھدان ھستی رازی تازه و با طراوت به دنیا آورد تا به ادراک آدمی تفکری درست و پویا ھدیه کند که این خاصیت بزرگان تاریخ است نکتهء بسیار مھم در سخنان این بزرگوار این است که کمترین و یا شاید ھیچ تناقضی در گفتار وی مشاھده نمی کنیم بی شک پشت پردهء این افکار پرسشگری ھای بسیاری نھفته است که به گفته خود او پرسشگری حس کودکانه ای است که تا پایان زندگی باید ھمراھش داشت .
آدمی تنھا زمانی دربند رویدادھای روزمره نخواھد شد که در اندیشه ایی فراتر از آنھا در حال پرواز باشد . "ارد بزرگ" ...
اندیشه پروازگر است جایی فرودش آوریم که زیبایی خانه دارد . "ارد بزرگ"

مسعود اسپنتمان (پژوهشگر و نویسنده کتاب میهن نامه ی ارد بزرگ) می نویسد :
سایت بانک کشاورزی - سخن روز 1738
درباره ی اُرُد بزرگ، گفته ھا بسیارند و ناگفته ھا، بسیارتر
اُرُد بزرگ از آن دسته اندیشمندان است که ریشه ھای بالندگی میھنی خویش را به درستی میشناسد. سپس دل شما را نشانه گرفته و درست به ھمانجا میزند. اُرُد شما را با آنچه از آن برآمده اید آشنا میسازد، روانتان را با خاک میھن می آمیزد و در برآیندی با آسمان آن، عشق به ایران را در ھستی تان روان میسازد.
اُرُد یگانه است؛ این گفته را باور دارم، به سادگی، چون اُرُد، دومی ندارد. او راھی را برگزیده که آمیخته با اسطوره ھا از زمان و زمین فراتر میرود؛ و در این بی زمانی و بی زمینی، تردستی ھایی میکند که شعبده نیست.
اُرُد دلاورانه، ریش سفیدان را به جایگاه برین برمیکشاند و بر دیوانسالاران واپسگرا نفرین میفرستد. او بیش از ھمه ی ما میداند که باختری بودن و خاوری بودن با بھتر بودن یکی نیست، که این را به تجربه و با کار دریافته است ... اُرُد بزرگ ھنوز ھست، با ما می ماند و خواھد ماند، شاید تا ھمیشه؛ پس چه لزومی دارد که زیر تیغ تشریح، اندیشه ای چنان تنومند چون اندیشه ھای اُرُد را واکاویم و از پی و رگ آن نمونه برداریم. شاید بھتر باشد تا با او روان شویم و از چشمه ی زلال اندیشه اش، نھال خویشتن خویش را آبیاری کنیم ..

و البته خودم Boooos
باران :

حکیم ارد بزرگ را دوست دارم چون کتاب سرخ او را دوست دارم چون او داناترین است . I love you

baran
baran

تعداد پستها : 977
اعتبار : 78
آدرس پستي : Geneva

سایت بانک کشاورزی - سخن روز Empty رد: سایت بانک کشاورزی - سخن روز

پست من طرف ریحانه الأربعاء ديسمبر 07, 2011 3:00 am

جایگاه زن در فلسفه اردیسم

تقریبا در تمام جملاتی که از "حکیم ارد بزرگ" Orod Bozorg در کتاب سرخ جمع آوری شده است هر جا نامی از مرد برده می شود نام زن هم هست . نمونه شاخص این توازن در "فرگرد مردان و زنان کهن" که نهمین بخش از کتاب سرخ است بخوبی دیده می شود ، در این فرگرد تمامی جملات بجز دو سخن ، کلمات مرد و زن همراه هم آورده شده است آن دو جمله نیز یکی مربوط به مردان و دیگری در وصف زنان است ، این فرگرد را با هم می خوانیم :

فرگرد مردان و زنان کهن از کتاب سرخ حکیم ارد بزرگ :

چو گرمای تن مردان و زنان کهن به آسمان پر کشید با یاد خویش اندیشه هواخواهان خود را گرما دهند .

مردان و زنان کهن در راه رسیدن به هدف ، یک آن هم نمی ایستند .

دودمان بی نیا و مردان و زنان کهن ، به هزار آیین اهریمنی گردانده می شود .

مردان و زنان کهن برآیند خوی و منش مردمان سرزمین خویش اند .

نگاه مردان کهن ایستا نیست آنها دورانهای آینده را نیز به خوبی می بینند .

رستاخیزهای اجتماعی بدون همراهی زنان شجاع غیر ممکن است چرا که زن پرچمدار وارستگی ، پاکی و از خودگذشتگی است .

پشتکار گوهر مردان و زنان فرهمند است .

بوی خوش بهشت در سخن زنان و مردان پاک نهاد جاریست .

سایت بانک کشاورزی - سخن روز 1317426407_afson

در بین فلسفه های موجود ، حکمت اردیسم Orodism بیشترین توجه را به جایگاه زنان داشته است ، این جایگاه بشکلی مدون در کتاب سرخ آورده شده است . بسیاری به ما زنان خورده می گیرند که اغلب اردیست ها زنان هستند باید به کسانی که این حرفها را می زنند گفته شود وقتی بزرگترین فیلسوف تاریخ غرب یعنی فریدریش نیچه می گوید: « به سراغ زنان میروی، شلاق را فراموش مکن » !!! نباید انتظار داشته باشید ما زنان بدنبال چنین فلسفه های باشیم ، به نظر ما فلسفه اردیسم یک هدف انسانی را دنبال می کند از این روی دوستش داریم و علنی می گوییم ما اردیستیم .

منبع :
http://vancouver.subjectdone.com/t59-topic
ریحانه
ریحانه
گستره جهانی اردیسم Orodism

تعداد پستها : 1134
اعتبار : 120

بازگشت به بالاي صفحه

- مواضيع مماثلة